Przyczyny występowania endometriozy

Przyczyny występowania endometriozy

Dopiero w XIX wieku naukowcy postanowili szczegółowo zbadać oraz opisać przyczyny zachorowań wśród kobiet na endometriozę. I chociaż dzisiaj zdaje się wciąż przybywać pań cierpiących na to schorzenie, to jednak trudno jednoznacznie wyróżnić czynniki, które mogą wywoływać tą chorobę.

Naukowcom udało się ustalić jednakże kilka teorii, w ramach których można poznać kilka najważniejszych powodów, mogących decydować o występowaniu endometriozy:

- według pierwszej z hipotez przyczyną endometriozy może być wsteczna menstruacja, określana fachowym pojęciem regurgitacji. Zjawisko to w głównej mierze polega na cofaniu się krwi do jamy macicy, a czasem może również zalewać inne narządy, na przykład otrzewną. Proces ten związany jest z rolą procesu immunologicznego kobiet. Jeśli działa on prawidłowo, wówczas jest on w stanie zapobiegać wydostawaniu się komórek.

- Druga teoria dowodzi, że znaczącą przyczyną endometriozy może być również proces określany mianem metaplazji. To zjawisko, w czasie którego część tkanek może zmieniać swój kształt oraz funkcję, wychodząc poza właściwy narząd.

- Jeszcze jedna hipoteza związana jest z zjawiskiem implantacji, czyli mechanicznego przeniesienia konkretnych komórek ciała w zupełnie inne, niewłaściwe miejsce. Implantacja nie oznacza więc nic innego, jak rozprzestrzenianie się endometriozy. Niekiedy do takiego przeniesienia schorzenia może dojść na przykład w wyniku cesarskiego cięcia czy w skutek zabiegu laparoskopowego.

To trzy główne teorie, które pokazują główne czynniki występowania endometriozy. Poza nimi możemy znaleźć jeszcze szereg innych przyczyn, takich jak:

- dziedziczenie endometriozy – naukowcy dowodzą, że schorzenie to znacznie częściej występuje u kobiet, u których w rodzinie choroba ta została zdiagnozowana,

- rozsiew- przeniesienie endometriozy poprzez układ krwionośny oraz limfatyczny,

- coraz częściej podkreśla się również wpływ środowiska, stres oraz nieprawidłowe żywienie.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net